Rok budowy: 2005 rok
Maksymalne osiadanie: 2,4 cm
Zastosowane rozwiązanie: stabilizacja i podniesienie posadzki
Czas realizacji prac: 1 dzień roboczy
OPIS PROBLEMU
Budynek (rozwiązanie- podnoszenie posadzek Poznań) został wybudowany w 2005 roku przez dewelopera. Zastosowano ławy fundamentowe z poziomem posadowienia głębokości ~1,10 m. Po pewnym czasie właściciel zauważył pierwsze oznaki zapadającej się posadzki wewnątrz budynku – w salonie pojawiły się szpary między cokołami, a posadzką oraz pojawiło się wyczuwalne ugięcie posadzki, wytworzyła się tzw. niecka.
Klient skontaktował się z naszą firmą, aby uzyskać ocenę problemu oraz wykonać odpowiednie badanie gruntu. Badanie wykazało, że grunt znajdujący się pod posadzką jest w stanie luźnym/ maksymalnie średniozagęszczonym, co jest główną przyczyną osiadań posadzek w domach jednorodzinnych. Jest to błąd wykonawczy -przy zasypywaniu fundamentów, nie zagęszczono odpowiednio gruntu zasypowego.
ROZWIĄZANIE
Po dokonaniu wizji lokalnej oraz przeprowadzeniu badania gruntu nasza firma zaproponowała rozwiązanie polegające na wzmocnieniu gruntu, wypełnieniu pustych przestrzeni pod posadzką oraz podniesieniu posadzki.
W pierwszym etapie wykonano szereg 12-milimetrowych otworów uważając na istniejące instalacje w posadzce – rurki dla ogrzewania grzejnikowego oraz wentylacja dla kominka w warstwie pod posadzką. Następnie wprowadzono pakery iniekcyjne na projektowaną głębokość. W kolejnym etapie rozmieszczono szereg czujników laserowych wskazujących bieżący poziom posadzki. Po tych etapach prac, przystąpiono do iniekcji materiałem geopolimerowym. Efekty prac to wzmocnienie gruntu zapewniające brak przyszłych osiadań oraz podniesienie posadzki o 15 mm w miejscu największego osiadania.