Dlaczego mój dom osiada?
Czy mój dom osiada?
Najczęstsze oznaki osiadania domu.
Najczęstszymi objawami osiadania budynku są pęknięcia, które pojawiają się na ścianach wewnętrznych lub zewnętrznych. Kolejną oznaką osiadania budynku jest zapadanie się posadzek.
Pęknięcia na ścianach zewnętrznych to zwykle ukośne rysy, które pojawiają się w rejonie okien lub drzwi. Z kolei zapadanie posadzek objawia się najwcześniej przy listwach przypodłogowych. W tych miejscach pojawiają się szczeliny pomiędzy listwą, a powierzchnią podłogi. Kolejnymi objawami osiadania posadzek są nierówne powierzchnie, „pusty” odgłos w trakcie chodzenia po podłodze, czy też drżenie podłogi.
W niektórych budynkach problem osiadania posadzki objawia się wytworzeniem tzw. niecki w pomieszczeniu, to znaczy wchodząc do pomieszczenia dotkniętego problemem osiadania, odczuwamy spadek ku wnętrzu tego pomieszczenia. Może to powodować duży dyskomfort dla użytkowników.
Kolejnymi możliwymi do zaobserwowania symptomami nadmiernego osiadania budynku są problemy z otwieraniem lub zamykaniem okien i drzwi.
Otwór okienny lub drzwiowy w takich przypadkach może zmienić swoją geometrię i nie posiadać już idealnych kątów prostych w narożnikach.
Możliwe oznaki osiadania budynku:
– pęknięcia na ścianach nośnych i działowych
– nierówne posadzki
– pęknięcia wylewek
– szczeliny przy podłodze
– kanalizacja nie działa poprawnie
– przechylone meble
– drzwi i okna zacinają się, problemy z otwieraniem i zamykaniem
– pojawiające się szczeliny przy ościeżnicach
– uszkodzenia budynku
– budynek przechyla się
Po rozpoznaniu osiadania, budynek wymaga interwencji, aby zabezpieczyć go przed dalszymi uszkodzeniami. Naprawa przy użyciu iniekcji polimerowej przebiega bez wykopów i bez konieczności wyprowadzki mieszkańców z budynku, a czas realizacji prac jest minimalizowany do 1-2 dni.